18 Mayıs 2022 Çarşamba - Dr. Yıldız Sinangil Köken ile Kariyer Söyleşisi

Yıldız Sinangil Köken 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra MIT’de yüksek lisans eğitimine başladı. Master (’10) ve doktorasının (’14) ardından Apple’da çalışmaya başladı. Teknoloji devi firmada CPU, GPU ve SOC devre tasarımcısı olarak görev almaktadır.

Nur Mustafaoğlu 2010 ve 2011 yıllarında İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Fizik Mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimini tamamladı. Notre Dame Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde doktorasını tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. 2021’den beri Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik ve Biyomühendislik bölümünde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yeni nesil otomobillerde elektronik kontrol ünitelerinin sayısı gittikçe artmaktadır. Özellikle otonom araçlara doğru gidilen bu süreçte, otomotiv sektöründe kullanılan bu elektronik kontrol ünitelerinin güvenli bir şekilde çalışması, hatalara karşı toleranslı olması ve hangi seviyede güvenli olduğunun tespiti hayatı önem arz etmektedir. Bu sebeple, güvenli otomotiv sistemlerinin tasarımına ve üretimini desteklemek amacıyla İSO 26262 gibi fonksiyonel güvenlik standardları ortaya çıkmıştır. Bu sunumda otomotivde kullanılan entegre devreler özelinde fonksiyonel güvenlik tanıtılacak, öneminin yanında analiz ve doğrulama yöntemleri hakkında bilgi verilecektir.

Dr. Ercan Kalalı video işleme, çok sensörlü uyarlanabilir algılama ve derin öğrenme gibi karmaşık işlemler üzerine çalışmaktadır. Bu sistemlerin enerji verimliliğini arttırmak için donanım mimarileri tasarımından bahsedecektir.

Otomotiv endüstrisi de tıpkı birçok diğer endüstri gibi yıkıcı bir değişimin içerisinden geçmektedir. Endüstrinin CASE kısaltması ile tanımladığı trendler, mühendislik süreçlerinin yanında müşteri deneyimini de baştan aşağı dönüştürmekte, yeni uzmanlıklara kapı açarken mevcut uzmanlıkların bir çoğunu da rafa kaldırmaktadır. Birleşmiş Milletler, İSO ve SAEnin çalışmaları ile yürürlüğe giren regülasyon ve standardların ışığında kendine yer bulan Otomotiv Sibergüvenliği konusunu ve bu alanda ortaya çıkan fırsat ve zorlukları sizlerle birlikte paylaştığımız konuşmamıza davetlisiniz.